17 Ağustos 2018 Cuma
DERGİLER >> Yedi İklim 326
15.Mayıs.2017 19:39

Yedi İklim dergisi 326. sayısı ile okurla buluşmak üzere raflardaki yerini aldı. Merhum İbrahim Hakkı Öztürk anısına özel sayı olarak çıkan derginin giriş yazısı Osman Bayraktar’dan. “Yenileme” adlı yazısında, bahar muştusuna dikkat çekerken, baharın önemini tabiatla birleştirerek şu sözleri kaydediyor yazısında: “Tabiat insan için ne büyük bir ayet, ne büyük örnek, ne büyük bir öğretmendir.”

Bayraktar’ın ardından, Hasan Aycın Çizgisi ile karşılaşıyoruz. Üstad, yine çok şey söylüyor lakin biz nasibimize düşeni alıyoruz.

Şiir iklimi birbirinden değerli isimlerle dolu. Serdar Kacır’ın “İkindi” adlı şiiri yanında Yasin Doğru, Nihat Hayri Azamat, Seyfettin Ünlü, Sulhi Ceylan, Ömer Hatunoğlu, İshak Aslan, Bedri Mermutlu, Hüseyin Bektaş, Hatice Çay, Metin Kaplan, Fatih Budak, Vefa Lök, Muhammed Enis Özel, Fatih Memiş, Samet Koparan, Ahmet Akın, Mustafa Yıldırım, Dursun Bulut ve Betül Aydın şiirdeki diğer imzalar. İbrahim Deniz, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’den “Seviyorum Sizi” adlı şiiri çevirerek katkı sağlıyor dergiye.

Öykü kapısının anahtarı Ali Haydar Haksal’ın ellerinde. “Uğultu” adlı öyküsünde ben’liğine sıkça değinen Haksal ile Nurettin Durman, Osman Koca, Dursun Ali Sazkaya, İsmail Demirel, Serpil Tuncer Taha, Yusuf Gül ve Aysun Bahar Asar öyküdeki diğer isimler.

Geçtiğimiz günlerde vefat eden İbrahim Hakkı Öztürk için yazılanlara geliyor sıra. Cevdet Karal ve Ali Haydar Haksal yazıları yanında Sulhi Ceylan “Bir Gün Gölgem de Ölecek” adlı yazısıyla kardeşi olarak gördüğü İbrahim Hakkı Öztürk’ü anıyor.

Göç etmiş de olsa, geride bıraktığı yazı ve şiirleriyle dergide buluşuyoruz. İbrahim Hakkı Öztürk “Seni Sevdikçe Kalbim Büyüyor”, “Aşkın Harlı Sesi”, “Sevgiliye Mektuplar”, “Belki Yine Gelirim” adlı şiirleri ile, “Üç Öykü” adlı öyküsü ve “Ebubekir Erkaya İle Söyleşi” adlı röportajıyla karşılaşıyoruz.

Son olarak da Şakir Kurtulmuş, “Fahrettin Gün ile Babanzâde Ahmet Naim Üzerine Bir Söyleşi” adlı röportajı gerçekleştiriyor.

Yeni Okumalar Değiniler bölümünde ise Ethem Erdoğan üç güzide kitabı aktarıyor bizlere: Ali Haydar Haksal’dan “Sevgili’nin Yol Arkadaşı Hz.Ebubekir”, Serdar Kacır’dan “Üç Adam” ve Mustafa Tatçı’nın hazırladığı “Hallac-ı Mansur Menâkıbnamesi”. Halil Dost ise M.Yücel Öztürk’ün “Ağır Tüy” adlı öykü kitabını irdeliyor.

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...