17 Ağustos 2018 Cuma
DERGİLER >> Ekim’de Yedi İklim
15.Ekim.2015 18:44

Yediiklim 307. sayısıyla Ekim ayında da okurla buluşmaya devam ediyor. Osman Bayraktar “Radikalliğin Aciliyyeti” adlı eleştirel bir bayram mesajıyla söze başlıyor. Osman Bayraktar’a göre toplumun derinleşmesini sağlayacak nokta aydınların, düşünürlerin, öncülerin, şairlerin niteliğinin artması.

Mehmet Özger, Gökhan Serter, Şakir Kurtulmuş, Seyfettin Ünlü, Özcan Ünlü, Suavi Kemal Yazgıç, Muhammed Cemal Ünal, Ömer Hatunoğlu, Sulhi Ceylan, Abdurrahman Ekinci, İshak Aslan, Metin Kaplan, Bilal Yavuz, Serdar Kacır, N.Cihan Taşan, Hayrettin Durmuş, Çağla Göksel Çakır, Leyla Arsal, Cemile Ukba Dilber Barstugan, Fatih Memiş, Emine Esra Haksal, Enis Emre Yılmaz, Ümit Polat, Süleyman Aydemir, Dursun Bulut, Büşra Seyhan, Enes Nuh Yakar, M. Sait Aktaş, M. Zahit Eren, Emine Esin Arık ve Ayşe Adem bu sayının şairleri.

Ali Haydar Haksal “Kör Kuruş” adlı öyküsünde bir meczubun gözünden kalabalık caddedeki insanları anlatıyor. Dergide ayrıca bir Yunus Emre Özsaray öyküsü de yer alıyor.

Çizgide Hasan Aycın ve Raziye Yıldız, hatta Mustafa Cemil Efe bu sayıya katkıda bulunan sanatçılar. Dergide bir de Melike Büyükçolpan’a ait Arif Ay portresi yer alıyor.

Nesrin Karavar Halel Bercana’ya ait Cervantes ve Kılıç Ali Paşa’nın arkadaşlığını anlatan yazıyı İspanyolca’dan çevirmiş. Şiirde ise Mustafa Burak Sezer’in Maria Ferencuhova’dan, İsmail Söylemez’in ise Sohrâb-i Sipihrî’den çevirileri dergide yer alıyor. Ali Osman Ramazanoğlu Sezai Karakoç’un Balkon şiirini dilimizden İspanyolca’ya aktarmış. Harun Yakarer Fransız edebiyatının önemli isimlerinden Baudelaire’ye ait Le Balcon adlı şiiriyle edebiyatımızın önemli şairi Sezai Karakoç’un Balkon adlı şiirindeki balkon temasını kültürel değerler, gelenek ve yabancılaşma açısından ele alıyor.

Arif Ay bu sayıda “Dergiler ve Kitaplar Arasında” isimli yazısıyla yeni bir sayfaya yelken açıyor ve Yediİklim, Türk Edebiyatı gibi kültür, sanat ve edebiyat dergilerinin Eylül sayısı üzerine paylaşım ve tespitlerde bulunuyor. Yediiklim’in bu sayısında da önemli kitap incelemelerinin okura sunulduğunu görüyoruz. Ali Haydar Haksal “Şairin ve Şiirin Portresi Arif Ay” adlı yazısında şairin geçmişini bugüne bağlayan önemli halkalardan biri olduğunu ve onun sesini geleceğe güçlü bir şekilde taşıdığını belirtiyor.

307. sayıda Mehmet Özger Serdar Kacır’ın “Uzak Ülkeme Doğru” adlı şiir kitabını inceliyor. İlerleyen sayfalarda Gökhan Serter’in Serdar Kacır ile yapmış olduğu bir de söyleşi bulunuyor. Dergideki diğer söyleşiyi de Ömer Hatunoğlu Mehmet Sümer ile yapmış. Osman Koca ise Necip Tosun’un Ansızın Hayat isimli kitabını değerlendiriyor.

Yedi İklim’in bu sayısına katkıda bulunan diğer isimler ise; Hüner Şencan, Hayrullah Gürdağ, Sevgi Korkusuz, Hatice Ebrar Akbulut, Uğur Cumaoğlu ve Meral Köse.

image1

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...