17 Ağustos 2018 Cuma

Anadolu Yazarlar Birliği, Eyyübiye Belediyesi işbirliğiyle bu yıl Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nın altıncısını gerçekleştiriyor. 24-25 Nisan tarihlerinde “Anadolu’nun dilleri” temasıyla gerçekleştirilecek program, bu toprakların kadim kültürüne dikkat çekerken, halkların birlikte yaşama iradesinin şiir diliyle ifadesi olacak.

————————————————————————————————————————-

Tanıtımlarında Ahmed Arif’in “Anadoluyum ben, tanıyor musun?” dizesine atıf yapılan VI. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nda Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılacak şairler bu topraklarda konuşulan dillerden şiirler okuyacak.

Onur Konuğu NURİ PAKDİL

24 Nisan’da Harran Üniversitesi’nde yapılacak Açılış Töreni ile Şanlıurfa’yı şiirle buluşturacak olan VI. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nın bu yıl bir de onur konuğu olacak. Eserleri ve duruşuyla edebiyatımızın usta ismi Nuri Pakdil… Putları kıran bir peygamberin makamı olan Şanlıurfa, put kırıcı bir ustayı ağırlayacak.

Aynı gün, Şiir Lisede başlığıyla şairlerin öğrencilerle buluşacağı etkinlikler dizisi; Yıldız Ramazanoğlu, İsa Kocakaplan, Hasan Akçay ve Celal Fedai’nin katılacağı bir panelle devam edecek. Yrd. Doç. Dr.  Mahmut Kaya’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panelin konusu; Anadolu’nun Edebiyatı ve Edebiyatta Mekan.

Etkinliğin ikinci günü olan 25 Nisan Cumartesi saat 11:00’da Balıklıgöl kıyısında Şair Yüzleri ve Şiir Sergisi açılacak. Öğleden sonra ise bir panel daha var: Kültür Sanat Medyasında Taşra Algısı… Hüseyin Akın’ın yöneteceği panelin katılımcıları ise Saliha Sultan, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz ve Mahmut Bıyıklı.

İbrahim makamında şiirler…

İkinci günün akşamında Yusuf Özkan Özburun’un sunumuyla, Balıklıgöl’ün akışına şiirleriyle eşlik edecek olan şairler ise şöyle:

Zeynep Arkan, Sümeyye Betül, Hasip Bingöl (Zazaca), Sıtkı Caney, Mustafa Özkurt Çupinaşi (Lazca), Sıddık Ertaş, Faruk Habiboğlu, Serdar Kacır, Şakir Kurtulmuş, Bejan Matur, Mustafa Özçelik, Hamid Omeri (Kürtçe), Kevser Ruhi (Gürcüce), Zafer Sürer (Çerkesce), Emrah Tahiroğlu (Arapça), Cihan Ülsen.

kaçak12

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...