17 Ağustos 2018 Cuma
SÖYLEŞİLER >> Urfalı Raşit Amca
4.Temmuz.2014 15:37

Urfa’nın meşhur Gümrük Han’ında tanıdık onu. Bir grup şair arkadaşla Balıklıgöl Şiir Akşamı sonrası çay içerken izin alıp masamıza ilişti. Adı Muhammed Raşit. Ne okuması var ne de yazması. Konuşmalarımızı işin kırk yıllık erbabı gibi pür dikkat dinliyordu. Biz felsefi konulara daldıkça Muhammed Raşit amcanın sohbete ilgisi daha bir arttı. İki dirseğini masaya dayamış avucu çenesine yaslı bir şekilde bir süre sessizce dinledi konuşanları. Sonra iki nefeslik sükûtumuzu fırsat bilip masaya uzun süre dilinde tuttuğu soruyu fırlatıverdi:

-İyi de bir insan niçin şiir yazar?

“Bir derdi vardır; söyleyecek bir şeyi.”

 -Konuşsun anlatsın derdini o zaman, ne diye şiir yazar?

“Bu dil yetmiyordur kendini ve derdini anlatmaya.”

 

Raşit Amca istediği cevabı almış olacak ki, keyiflendi:

-Hah işte bu! İnsan aşkını söylemeye muktedir olamaz o zaman şiir imdada yetişir. İki durum yaşar insan şiire ihtiyaç duymak için: 1-Tehditkarane 2-Talepkârane. Kendini tehdit eden şeyleri başından savmak, kendisinin olmasını istediği şeyleri şiddetle arzulamak.

Açıkçası, masamıza yanaşan bir amcayla yaptığımız sohbetin bu gidişatı hepimiz için şaşırtıcı bir hal almaya başlamıştı. Bu sefer biz sormaya başladık:

 -Şiir bir bilgi midir yani Raşit amca?

“Allah “ismimle oku” der; Allah’ı tanısa bile insan O’nun rüyetine ulaşma isteğinden kendini alamaz. İlmin özü aşk-ı ilahidir. Şiir bunun peşindedir. Mesela aynanın içinde babam görünüyor. Aynanın kendisine mi bakarım, içindeki babama mı? Hakiki aşk da böyledir. Aynanın kendisine değil görünene bakmalı insan.”

 

-Memleketin kurtuluşu ne ile mümkündür sizce?

“Kuran-ı Kerim Milli Eğitim’e girmediği sürece bu memleket iflah olmaz.”

 

-Fakat okullara Kuran dersi konuldu hatta siyer bile var.

“O öz değil kabuk. Ruhu girmedi, kalıbı girdi.”

 

-Bu ne demek?

“Maalesef Türkiye’de Kuran okunuyor, ama millet ne dediğini anlamak için gayret etmiyor. Mesela babam bana sürekli Kuran öğren diyordu. Oysa babamın söylemesine ne hacet, benim onu idrak etmem gerekmez mi? Bugün de durum böyle.”

 

-Raşit Amca, Kazancı Bedih’le tanışır mıydınız?

“Evet burada gelip geçerken merhabalaşırdık. Öyle samimi değildik.”

 

-Hiç İstanbul’a gittiniz mi peki?

“İstanbul’a 1971’de gittim. O zaman bir kere sevmedim, sevmediğim için de bir daha gitme gereği hissetmedim.”

 

20140608_134901-Barış süreci hakkında ne diyorsun?

“Valla benim öyle bir meselem yok. Biz hepimiz aynı ağacın dallarıyız. Kainatı Allah tek bir oda halinde yarattı. İçinde insanlar eşit şekilde yaşadı. Odanın tek lambası güneş. Güneşle hepimizi ısıtıyor. Beni, seni tek babadan yaratan Allah’tır. Kürt-Türk diye insanları ayırmanın bir anlamı yok. Benim kimseyle savaşım yok ki barış yapayım. Birileri siz dargınsınız barışmanız lazım diyor, bizi buna göre davranmaya mecbur ediyor.”

 

-Kendinizle aranız nasıl?

“Kendimi sevmiyorum.”

 

- Niye ki, neden sevmiyorsun kendini?

“Yanlış yaşıyorum. Yaratıcının istediği şekilde yaşayamıyorum, nasıl seveyim kendimi! Sürekli kendimle savaşıyorum.”

 

-Nasıl bir savaş bu?

“Şöyle anlatayım: Sabah namazında iki ordu var. Birisi “haydi kalk namaza” ordusu, dürtüklüyor beni durmadan. Diğeri ise “daha vakit var” ordusu. Bu orduyu tam bertaraf ederken bakıyorsun karşımda “kaza edersin” ordusu çıkıyor ve ben bu orduya yenik düşüyorum.”

 

-Kaç yaşındasın amca?

“75”

 

-Allah uzun ömürler versin.

“Vermiş ya daha ne versin.”

 

-Daha da fazla yaşatsın demek istedim.

“Dahası ne, ne olacak daha fazla yaşayıp da. İnsan için ne kadar yaşasa yine azdır.”

 

-Allah’ın verdiklerinin kıymetini bilmiyoruz değil mi?

“Bilmiyoruz, bilsek fazlasını istemeyiz. Allah insana 3 sermaye vermiş. 1-) Ömür Sermayesi: Ömür olmazsa bir ağaç bile yetişmez. 2-) Akıl Sermayesi: İyiyi kötüden ayırt etmeye yarar. 3-) Kuran’ın 29 harfi: 29 harf bütün dünyanın ortak sermayesi. Bütün varlıklar 29 harf içinde saklıdır.”

 

Sohbet daha da koyulaşıyordu ki, kalkma zamanımızın geldiğini söylediler. Raşit Amcayla vedalaşıp yola koyulduk ama aklımız hâlâ ondaydı. Araca geçince konuştuklarımızı not aldım. Raşit Amcanın söyledikleri, aklımda kaldığı kadarıyla kayıtlara geçsin istedim…

 

Fatih Yavuz; Kaçak Yolcu için not aldı.

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...