17 Ağustos 2018 Cuma

İyi bir okuyucu her halükarda kitabı arar bulur. Ama kitap da okuyucusunu arayıp bulmalı, değil mi?  Kitap şehre inmeli, yani insana! 

—————————————————————————————————————————————

Orta yaşlı kitap muhibbi Mehmet abiye soruyorum:

-Mehmet abi Tüyap’ta devasa kitap fuarı var, gittin mi?

-Hayır, gitmedim.

-Neden?

-O kadar kitabı görünce okuma iştahım kaçıyor abi. O nedenle kitap fuarlarıyla uzaktan sevişmeyi tercih ediyorum.

Bazı kitap tutkunlarının kitap fuarlarına bakış açısı böyle…

Peki, kitabı mı şehre getirmeli, yoksa şehre mi kitabı götürmeli? Yoksa kitap sana gelmiyorsa sen kitaba git. Ya da sen kitaba gitmiyorsan kitap sana gelsin. Bu biraz da kitabın ihtiyaç listemizin kaçıncı sırasında yer aldığıyla alakalı bir durum. O zaman söyleyelim: Bugün Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sırlamasında kitap 235. sırada yer alıyor. Hal böyle olunca dünyanın Kültür Başkentinde kitap fuarı da Beylikdüzü’ nde kuruluyor. Git, gidebilirsen!

Hiç şüphesiz iyi bir okuyucu her halükarda kitabı arar bulur. Ama kitap da okuyucusunu arayıp bulmalı, değil mi?  Kitap şehre inmeli, yani insana! Umarız; “bir gün şehre bir fuar gelir.” Nitekim geldi de…

Evet, bugünlerde İstanbul’a 1982 yılından beri kurulan ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kitap fuarı geldi. Yani neredeyse 1980 darbesinden bu yana her yıl tekrarlanıyor bu film.  Ama nedense hep aynı temalı film. Kitabın ortasından filme bir saptama yapalım: Sol otuz üç yıldır çıkmaz film sokağında debelenip duruyor.

Oysa düşünce dünyasının en geniş olduğu bir coğrafya değil midir kitaplar? Buna rağmen aynı coğrafyada kitaplardan duvarlar örülmesinin sebebi ne? Tabi bu durum filmi seyretmeye mani değil. Ama kitap seyircisi bu soruları kendine sormalı.

Şimdilik filmi geçelim. O bir kenarda demlensin!

Tek tip ağırlıklı da olsa kitapların görücüye çıktığı fuarlarda en çok kitap kokusu beni çeker. Bu sefer de öyle oldu. Fuarın ikinci günü o kokuyu teneffüs etmek için soluğu Tüyap’ta aldım. Günlerden pazar ve holler tıklım tıklım… Adeta bir panayır havası… İmzalar, söyleşiler, okur-yazar buluşmaları… En çok da çocuklar kitaba saldırıyor. Kitap kokusu insan nefesine boğulmuş durumda.

Kitap fuarlarında kitap alışverişi ikinci plandadır benim için. Fuardaki hareketlilik, imza ve söyleşiler, kitap kapakları ve içindekileri alıp incelemek, birkaç tanıdıkla karşılaşıp sohbet etmek, kitabın kendisinden konuşmak… daha çok ilgimi çeker.  Fuar sonunda bir elin parmaklarını geçmez aldığım kitaplar.

Çünkü bilirim ki; fuarlarda kitap satılmaz, alınır!

——————————————————————————————————————————————

tuyapİSTANBUL KİTAP FUARI

 

İstanbul Kitap Fuarı 8 Kasım Cumartesi günü 33. kez kapılarını TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açtı.

Türkiye ve yurt dışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’nda söyleşi, panel, çocuk etkinlikleri ve dinletilerle birlikte 270 etkinlik gerçekleştirilecek.

Sinemamızın Yüzyılı ve Atilla Dorsay

33. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, Türk Sinemasının yüzüncü yılını “Sinemamızın 100 Yılı” temasıyla selamlıyor. Onur yazarının Atilla Dorsay olduğu fuar, kitapseverleri sinemanın uzun yolculuğuna söyleşiler, paneller, müzik dinletileri ve sergilerle tanıklık etmeye davet ediyor.

Fuar süresince oyuncu, yönetmen ve yazarların katılımıyla Atilla Dorsay’ın sinema eleştirmenliği, yazarlığı ve yaşamı üzerine söyleşiler gerçekleştirilecektir. Sinema teması kapsamında 50 etkinlik düzenlenecektir.

TÜYAP tarafından düzenlenen tasarımını Sadık Karamustafa’nın gerçekleştirdiği “Renkli Sinemaskop Bir Hayat: Atilla Dorsay” sergisinde Onur Yazarı Atilla Dorsay‘ın yaşamı, sinema yolculuğu, çalışmaları ve eserlerinden tadımlık bir seçki okurları karşılayacak.

Onur Konuğu Macaristan: Bir Bahçeden Bir Bahçe’ye…

Ama bilirim

Gün olacak bilirim

Senden bize, bizden sana, misafir gidilecek

Bir bahçeden bir bahçeye geçer gibi” Nazım Hikmet (Macar Toprağı Şiirinden)

İstanbul Kitap Fuarı bu yıl çok yakın bir misafiri, Macaristan’ı konuk ediyor. Nazım Hikmet’in şiirine referansla mottosunu “Bir Bahçeden Bir Bahçeye” olarak belirleyen Onur Konuğu Macaristan, 8-11 Kasım 2014 tarihleri arasında açık olacak Uluslararası Salon’da (1. Hol) Macar kültürünü Türkiye’den kitapseverlerle buluşturacak bir program hazırladı. Aralarında Modern Macar Edebiyatı’nın çok değerli yazarları Péter Esterházy, László Darvas, Dóra Csányi, Katalin Szegedi, Péter Zilahy, Tóth Krisztina, Spiró György, Mihály Hoppál, Timur Davletov, Fodor Pál, Dávid Géza ve Zsofia Mautner bulunuyor.

Macaristan’ın da yer alacağı Uluslararası Salon bu yıl 8-11 Kasım tarihleri arasında 35 ülkeden 91 yayınevini ağırlayacak.

Gabriel Garcia Marquez TÜYAP’ta

Kolombiya Büyükelçiliği’nin düzenlediği anma etkinlikleri kapsamında Marquez okurlarını TÜYAP’ta selamlayacak. Anma etkinliği 15 Kasım 2014 Cumartesi günü Gabriel Garcia Marquez’in Hayatı, Eserleri ve Türk Halkının Marquez Edebiyatına Bakışı, yazar tarafından kurulan Ibero-American New Journalism Vakfı Genel Müdürü Jaime Abello ve Türkiye’den yazar Seçkin Selvi’nin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Fuarın Uluslararası Konukları

İstanbul Kitap Fuarı, dokuz gün süresince yurt dışından değerli yazarları konuk edecek. Sinema teması kapsamında senarist ve yazar Petros Markaris, Polonyalı yazar Janusz Glowacki, eleştirmen ve sinema tarihçisi Philip Kemp; gerilim romanlarının çok satan yazarı Tess Geritsen, Gleen Meade, çevirmen ve yazar Maureen Freely fuarın konukları arasında. Tüm etkinliklerde yurt dışından 40 yazar fuar süresince Tüyap’ta olacak. 

 

Kaçak Yolcu; Yusuf Tosun

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...