17 Ağustos 2018 Cuma

Şiirin en yakıştığı ve insanın şiire en çok yaklaştığı şehirlerden biridir Urfa. Peygamberler şehri olarak bilinir ya, bir de efsaneler şehridir aslında; bu kadar kadim bir şehir olmasından mütevellit.

Geçtiğimiz haftasonu “4. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı” vesilesiyle Şanlıurfa’daydık. Havaalanında farklı illerden gelen katılımcılarla birlikte şehir merkezine geçildi. Etkinliğin baş mimarı olan Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Necdet Karasevda ve Şanlıurfa Belediyesi yetkilileri karşıladı bizi ilk olarak. Ve o andan itibaren yoğun, her ayrıntısı hesap edilmiş müthiş bir organizasyona adım atmış olduk…

IMAG0549

Her karışında binlerce yıllık tarihin izi bulunan bir şehir, dar vakitte ne kadar gezilebilirse o kadar gezdik Urfa’yı. Balıklıgöl, Hz. Eyyüb’ün sabır makamı, Hz. Yakub kuyusu, Harran, tarihi çarşılar… Urfa’nın güzelliği ve organizasyonun mükemmeliyeti yanında, en az bunlar kadar mutluluk verici, etkinliği taçlandıran husus da rehberliğiyle şair Mehmet Kurtoğlu’nun aramızda bulunmasıydı. Urfa tarihi konusundaki engin birikimi sayesinde, gezilerimiz yüzeysel bir turistik gezi olmaktan kurtuldu; şehre, mekana nüfuz edebildik.

 

DSC00827

Şair Nabi Kültür Merkezi’nde gençlik ve şiir konuşuldu…

İlk etkinlik, Mahmut Bıyıklı’nın oturum başkanlığında gerçekleşen “Gençlikte Şiir” konulu paneldi. Konuşmacılar; Ayşe Sevim, Cevdet Karal, Hüseyin Akın ve Mehmet Narlı çoğunluğunu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu dinleyici topluluğu karşısında en çok okullardaki edebiyat eğitimi ve müfredatı üzerinde durdular. Konuşmaların hasılası ve özeti: Edebiyat ve özellikle şiir insana bir ruh inceliği, rafine bir hal ve duyuş kazandırır. Mesleği ne olursa olsun, şiirle ünsiyet kurmuş bir insan işini sadece iş olsun diye yap(a)maz, farklı bir kavrayış ve iş ahlakıyla ele alır.

 

DSC00847 Matbuattan sanal aleme şiir…

Özlem Fedai’nin oturum başkanlığında yapılan ve konuşmacılarından biri olduğum panelde Ali Ural, Hüseyin Su, Ercan Yılmaz ve Bahtiyar Aslan da vardı. Matbu yayıncılığın seyri, dergilerde ürün seçimi ve eserlerin nitelikleri, internet medyasının matbu yayıncılığa etkileri ve sanal ortamlardaki şiir(sizlik) gibi konular üzerinde duruldu. Hüseyin Su, internet kullanıcılarının “okur” olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyerek, sanal aleme hiç de olumlu bakmadığını belirtmiş oldu. Ali Ural, Ercan Yılmaz ve Bahtiyar Aslan da internet medyasındaki edebiyat ve şiire karşı mesafeliydiler. Ben ise eleştiri konularının platformun kendisiyle değil daha ziyade kullanım biçimiyle ilgili olduğu, ayrıca bu tartışmaların iletişim anlamında yaşadığımız geçiş sürecinden kaynaklandığı üzerinde durdum.

 

Şiirli, Balıklıgöl…

DSC00899Akşam vakti, şiir vaktiydi Urfa için. Memleketin şairleri yanında, K. Irak, Suriye, Makedonya ve KKTC’den de şairler vardı. Balıklıgöl kıyısında Türkçe, Arapça ve Kürtçe şiirler okundu. Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Akçakale’deki Şüleyman Şah çadırkentte kalan 9 yaşındaki Feyruz el Abdullah ise “Esed’i İndirmeye Yemin Ettik” adlı şiiri Arapça seslendirdi.

Ve son söz: Kurumsal destek olmadan böyle bir etkinlik elbette mümkün olmazdı. Şanlıurfa Belediyesi’ne teşekkürler. Belediye Başkan vekili M. Fevzi Yücetepe, sağolsun, tüm programlara katıldı, yakından ilgilendi ve bizzat rehberlik yaptı bizlere. Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı, Necdet Karasevda’ya özellikle teşekkür. Şiir ve Urfa sevdası, şehre ayrı bir değer katıyor.

 

 

Kaçak Yolcu; Hüseyin Karaca

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...