28 Ocak 2015 Çarsamba
Blok 1 - EYLEM >> Şiir Meydanı
8.Nisan.2013 23:32

Günlerden 8 Nisan… Mevsim bahar lakin sağanak sağanak Nisan yağmurlarını yedeğine alan soğuk bir ikindi sonrası. Cağaloğlu yokuşundan ıslana ıslana yol alıyoruz bir zamanların bab-ı âlisine. Hem ruhumuzun hem de bedenimizin ısınacağı bir mekana doğru akıyoruz. Gülhane Parkının giriş kapısının solunda yer alan Alayköşkü kapılarını bize açıyor. Rivayet odur ki; Osmanlı padişahlarının geçit yapan alayları seyretmesi için yapılmış bir köşk burası. Şimdilerde ismi Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi… Haliyle içi kitaplarla bezenmiş. Frankfurt’ta yer alan Goethe müzesinin kötü bir kopyası anlayacağınız. Neyse amacımız mekanı değil, birazdan mekanın içinde oluşacak atmosferi yaşamak.

siirM

İstanbul Şiir Derneği tarafından tertiplenen ŞİİR MEYDANI programı için bunca yol aldık kelimelerle. Müzenin alt katı otantik bir dinleti mekanı yapılmış. Loş bir hava hakim ortama. İşte şiir burada dinlenir. Oturup sessizce bir köşeye, şiir dinliyoruz biz de usulca. Çünkü şiir konuşunca cümle âlem susar. Üşümüş ruhumuza iyi geliyor ve içimizdeki yaraları bir bir iyileştiriyor şiir.
Önce bir manifesto sunuluyor şiir meydanında. Şiir derneği başkanı nazik kelimelerle selamlıyor şiir dostlarını. Akabinde tek tek şiirler sürülüyor namluya: Adnan Özer, Metin Celal, Ahmet Kot, Turan Koç, Nevzat Bayhan, Oya Uysal, İ. Yavuz Zarifoğlu, Avni Aşık…. Adeta hazirun mest oluyor şiir dinletisiyle.
Darulaceze’den gelen şiir ve şair dostlarının şiirleriyle ortam pür dikkat kesiliyor. Salona öyle yanık, öyle içten kelimeler düşüyor ki… İster istemez nefesler tutulup gözler buğulanıyor.
Turan Koç, henüz çıkmamış şiir ve şairleri konu alan kitabıyla ilgili peşinen şairlerin safında yer aldığının altını çiziyor son fasılda.
Arkasından usülden kapanış…
Ve bize de yükünü almış vaziyette hüzünlü bir yürekle topuklamak düşüyor buralardan.

Kaçak Yolcu: Yusuf Tosun

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Akif İnan Özel Sayısı Akif İnan Özel Sayısı Yedi İklim Dergisi ile Eğitim-Bir-Sen işbirliğiyle ...
Mahalle Mektebi 21 Mahalle Mektebi 21 Mahalle Mektebi Dergisi 2015 yılının ilk ...
Anadolu Yazarlar Birliği basınla buluştu Anadolu Yazarlar Birliği basınla buluştu 2008 yılında Necdet Karasevda’nın başkanlığında Şanlıurfa'da ...
Yusuf Tosun, BÜYÜK DOĞU’yu yazdı… Yusuf Tosun, BÜYÜK DOĞU’yu yazdı&# Necip Fazıl; fikir ve aksiyonuyla kendi ...
BDP ve özeleştiri BDP ve özeleştiri “Camideki ibrik olma”nın ne anlama geldiği ...
AKP, Kültür, Trend AKP, Kültür, Trend "AKP gelmekte olan nesiller için kültür ...
Başbakan’ın imtihanı Başbakan’ın imtihanı "AKP tabanı Erdoğan’ı seviyor ve Cumhurbaşkanı ...
İslamcı bir dergide Musa Anter İslamcı bir dergide Musa Anter "Musa Anter üzerine kuşkusuz geleneksel reflekslere ve ...