04 Ekim 2015 Pazar
Blok 1 - EYLEM >> Şiir Meydanı
8.Nisan.2013 23:32

Günlerden 8 Nisan… Mevsim bahar lakin sağanak sağanak Nisan yağmurlarını yedeğine alan soğuk bir ikindi sonrası. Cağaloğlu yokuşundan ıslana ıslana yol alıyoruz bir zamanların bab-ı âlisine. Hem ruhumuzun hem de bedenimizin ısınacağı bir mekana doğru akıyoruz. Gülhane Parkının giriş kapısının solunda yer alan Alayköşkü kapılarını bize açıyor. Rivayet odur ki; Osmanlı padişahlarının geçit yapan alayları seyretmesi için yapılmış bir köşk burası. Şimdilerde ismi Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi… Haliyle içi kitaplarla bezenmiş. Frankfurt’ta yer alan Goethe müzesinin kötü bir kopyası anlayacağınız. Neyse amacımız mekanı değil, birazdan mekanın içinde oluşacak atmosferi yaşamak.

siirM

İstanbul Şiir Derneği tarafından tertiplenen ŞİİR MEYDANI programı için bunca yol aldık kelimelerle. Müzenin alt katı otantik bir dinleti mekanı yapılmış. Loş bir hava hakim ortama. İşte şiir burada dinlenir. Oturup sessizce bir köşeye, şiir dinliyoruz biz de usulca. Çünkü şiir konuşunca cümle âlem susar. Üşümüş ruhumuza iyi geliyor ve içimizdeki yaraları bir bir iyileştiriyor şiir.
Önce bir manifesto sunuluyor şiir meydanında. Şiir derneği başkanı nazik kelimelerle selamlıyor şiir dostlarını. Akabinde tek tek şiirler sürülüyor namluya: Adnan Özer, Metin Celal, Ahmet Kot, Turan Koç, Nevzat Bayhan, Oya Uysal, İ. Yavuz Zarifoğlu, Avni Aşık…. Adeta hazirun mest oluyor şiir dinletisiyle.
Darulaceze’den gelen şiir ve şair dostlarının şiirleriyle ortam pür dikkat kesiliyor. Salona öyle yanık, öyle içten kelimeler düşüyor ki… İster istemez nefesler tutulup gözler buğulanıyor.
Turan Koç, henüz çıkmamış şiir ve şairleri konu alan kitabıyla ilgili peşinen şairlerin safında yer aldığının altını çiziyor son fasılda.
Arkasından usülden kapanış…
Ve bize de yükünü almış vaziyette hüzünlü bir yürekle topuklamak düşüyor buralardan.

Kaçak Yolcu: Yusuf Tosun

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Aşağıda, şair-yazar Celâl Fedai tarafından kaleme ...
Aşağıda, şair-yazar Celâl Fedai tarafından kaleme ...
İki ayda bir yayımlanan edebiyat, sanat, ...
4. Göl Saatleri Şiir Akşamı 4. Göl Saatleri Şiir Akşamı Küçükçekmece Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği ve ...
Melâmet düşünmeye odaklanıyor Melâmet düşünmeye odaklanıyor Melâmet, üçüncü sayısında “Düşünmenin Neresindeyiz?” diye ...
Yedi İklim 304.sayı Yedi İklim 304.sayı Yedi İklim Temmuz ayında 304. sayısında ...
Barış Yolu Barış Yolu Artık bu ülkede etnik kökenler üzerinden ...
Doğu resminde çağdaş arayışlar Doğu resminde çağdaş arayışlar Burhan Ersan tüm sanat hayatını görsel ...
Bir Gün Seni de Vururlar Bir Gün Seni de Vururlar Ateş düştüğü yeri yakmıyor sadece… Sadece Soma’nın ...
Hem Bohem Hem Aşık: Modigliani Hem Bohem Hem Aşık: Modigliani Hem Bohem Hem Aşık: Modigliani ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Modigliani, Cezanne ...
Aydos ekibi Soma için yazdı Aydos ekibi Soma için yazdı Sıddık Ertaş ve Sultanbeyli Belediyesi Aydos ...