01 Eylül 2014 Pazartesi
Blok 1 - EYLEM >> Şiir Meydanı
8.Nisan.2013 23:32

Günlerden 8 Nisan… Mevsim bahar lakin sağanak sağanak Nisan yağmurlarını yedeğine alan soğuk bir ikindi sonrası. Cağaloğlu yokuşundan ıslana ıslana yol alıyoruz bir zamanların bab-ı âlisine. Hem ruhumuzun hem de bedenimizin ısınacağı bir mekana doğru akıyoruz. Gülhane Parkının giriş kapısının solunda yer alan Alayköşkü kapılarını bize açıyor. Rivayet odur ki; Osmanlı padişahlarının geçit yapan alayları seyretmesi için yapılmış bir köşk burası. Şimdilerde ismi Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi… Haliyle içi kitaplarla bezenmiş. Frankfurt’ta yer alan Goethe müzesinin kötü bir kopyası anlayacağınız. Neyse amacımız mekanı değil, birazdan mekanın içinde oluşacak atmosferi yaşamak.

siirM

İstanbul Şiir Derneği tarafından tertiplenen ŞİİR MEYDANI programı için bunca yol aldık kelimelerle. Müzenin alt katı otantik bir dinleti mekanı yapılmış. Loş bir hava hakim ortama. İşte şiir burada dinlenir. Oturup sessizce bir köşeye, şiir dinliyoruz biz de usulca. Çünkü şiir konuşunca cümle âlem susar. Üşümüş ruhumuza iyi geliyor ve içimizdeki yaraları bir bir iyileştiriyor şiir.
Önce bir manifesto sunuluyor şiir meydanında. Şiir derneği başkanı nazik kelimelerle selamlıyor şiir dostlarını. Akabinde tek tek şiirler sürülüyor namluya: Adnan Özer, Metin Celal, Ahmet Kot, Turan Koç, Nevzat Bayhan, Oya Uysal, İ. Yavuz Zarifoğlu, Avni Aşık…. Adeta hazirun mest oluyor şiir dinletisiyle.
Darulaceze’den gelen şiir ve şair dostlarının şiirleriyle ortam pür dikkat kesiliyor. Salona öyle yanık, öyle içten kelimeler düşüyor ki… İster istemez nefesler tutulup gözler buğulanıyor.
Turan Koç, henüz çıkmamış şiir ve şairleri konu alan kitabıyla ilgili peşinen şairlerin safında yer aldığının altını çiziyor son fasılda.
Arkasından usülden kapanış…
Ve bize de yükünü almış vaziyette hüzünlü bir yürekle topuklamak düşüyor buralardan.

Kaçak Yolcu: Yusuf Tosun

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Bir garip cindi zümrüdüanka Bir garip cindi zümrüdüanka "Ve değil mi ki sen şimdi ...
Bir garip cindi zümrüdüanka Bir garip cindi zümrüdüanka "Ve değil mi ki sen şimdi ...
Devlet, sanatın ve sanatçının dostu mu? Devlet, sanatın ve sanatçının dostu mu? "Türk edebiyatının gelişimine katkı sağlayacak nitelikteki ...
Ancak bir şair sorabilirdi bu soruyu Ancak bir şair sorabilirdi bu soruyu Kendimizi kaybederek farketmeden yaşadığımız sessiz ve ...
Cansu Çiftçi yazdı Cansu Çiftçi yazdı "Kroyçer Sonat.. Dinlemeye başladığınız andan itibaren ...
Tevekkeli değil Tevekkeli değil Yolculuktan eve dönmektedir Nasreddin Hoca. Susamıştır, ...
Ahmet Altay çizdi… Ahmet Altay çizdi…                      
Bir Picasso portresi Bir Picasso portresi SANATÇININ BİR ‘AHLAKÎ PROBLEM’ OLARAK PORTRESİ: ...
. .                                
Kelimelerle Dans Eden… Kelimelerle Dans Eden… ‘Ferhat ile Şirin’, şairin dile ne ...
Sözünden ve pozundan da soysanız şairdir Sözünden ve pozundan da soysanız şairdir "Birçok genç şairden daha cesur, daha ...