18 Temmuz 2018 Çarsamba

Son yıllarda eğitim üzerine yaptığı kuramsal çalışmaları ile dikkat çeken sevgili dostum Ufuk Coşkun, yeni kitabı “Kürdüm Doğruyum Çalışkanım”la okuyucusunu selamlıyor. Kitap, Türk milli eğitim sisteminin tek tipçi, ırkçı yapısını liberal bir perspektifle eleştirirken bir yandan da Kanada, Romanya, İspanya gibi bazı ülkelerin eğitim modellerini inceleyerek ana dilde eğitim imkanını irdelemektedir. Alanında ilk olan kitabında Ufuk Bey, Kürt olduğu için eğitim sistemi ile sorunlar yaşamış Kemal Burkay, İlhami Işık (Balıkçı), Nihat Dağlı, Bilal Sambur gibi bazı aydınların kimi zaman komik kimi zaman trajik denilebilecek hatıralarına da yer vererek içeriği önemli oranda zenginleştirmiştir. Yazımı yetiştirebilseydim ben de hatıralarımla bu kitaba katkıda bulunmuş olacaktım; maalesef bu mümkün olmadı.

Cumhuriyetin; Kürtler, Aleviler, başörtülüler, Ermeniler ve Gayr-i Müslimler gibi etnik ve dini grupları ne denli ötekileştirdiğini; onları tek tip ideolojinin ve resmi eğitimin kurbanı haline dönüştürdüğünü sergilemesi bakımından bu çalışmayı oldukça önemsediğimi belirtmeliyim. Ülkemizde olumlu bazı ilerlemeler olmasına karşın eğitim sistemi; yapısı itibariyle hala katı bir milliyetçiliği öne çıkarmakta, çok kültürlülük temelinde işlev görmeyen, tek merkezden kumanda edilen, yönlendirilen, Kemalist ideolojiye mahkûm etmektedir insanımızı. Eğitimci, yazar, aktivist Ufuk Coşkun işte bu durumdan yakınmaktadır.

Atilla Yayla’nın da belirttiği gibi  “Kürt olmayan ama Kürt problemi çözülene kadar Kürt”… olduğunu söyleyen ve eğitim konulu yazılarıyla tanınan Ufuk Coşkun, Kürdüm Doğruyum Çalışkanım adlı kitabıyla Türkiye’deki milli eğitim sistemi ve bu eğitim sistemi içinde çocukların maruz bırakıldığı travmatik uygulamalarla ilgili görüşlerini Kürt problemi ve Kürtçeye özel bir vurguyla ele alıyor…”

Kitabın en önemli yanı ise sadece tespitte bulunmakla yetinilmeyip aynı zamanda sorunların çözümüne dair önerilerin dile getirilmesidir.

Kitabın önsözü Prof Dr.Atilla Yayla’ya ait. Gülay Göktürk, Markar Esayan ve Vahap Coşkun da arka kapak sayfası için  birer tavsiye metni kaleme almışlar.

 krd2Kitaptan bazı tanıklıklar:

  • “…Kürt köylerinde büyükler çocukları iki şeyle korkuturlar: İğneci (yani sağlıkçı) ile öğretmen. Biri adamın kolunu ya da kaba etini iğneyle acıtır, ötekisi ise eli sopalıdır, öğretmek için döver.” Kemal BURKAY
  • “ …Çok acı hatıralardır. Türkçeyi öğrenmek için ayaklarımızdan tutup başımıza vuruyorlardı. İşkence görüyorsun sanki. Dayakla Türkçeyi öğretmek için, zorla öğretmek için…” İlhami Işık (Balıkçı)

Andımız denilen saçmalığı okumamakta ısrar ettikleri için yedikleri dayaklardan bahseden Cafer Solgun’un şu hatırası ise yürek burkucudur:

  • “ İlkokul arkadaşlarımızdan biri … Garbis’ti. Ermeni idi. ‘Andımız’ı bağıra çağıra okurdu korkudan. Onu korumaya çalışırdık öğretmenlerin ve Türk öğrencilerin şerrinden; yine de çoğu zaman bir nedeni de olmadan yediği dayakların yanında bizimkisinin lafı bile edilmezdi. ortaokula göndermedi ailesi. Sonraki yıllarda kuytu bir derede işkence edilmiş cesedi bulundu…”

Ufuk Coşkun’u tebrik ediyor yeni çalışmalarını dört gözle bekliyoruz.

 

Kürdüm Doğruyum Çalışkanım, Ufuk Coşkun, Kaldırım Yayınları, 2014, istanbul

 

 

Sıddık Ertaş, Kaçak Yolcu için yazdı…

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...