17 Ağustos 2018 Cuma

Aldila Widad Fatawa, Endonezya Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında çalışan Dr. Sitaresmi S. Soekanto’nun seçim gecesi twitter’da yaptığı değerlendirme ve yorumları Kaçak Yolcu için derledi ve çevirdi…

———————————————————————————————————————————————————

1. Doğrudur ki referandumun kazanan tarafı olmak için sadece %50 artı 1 gerekiyor, fakat Erdoğan’ın sonraki adımları (atabilmek) için bu sayı yeterince sağlam değil.

2. Bu referandumda Türk halkının katılımı çok yüksekti, yani %90’a yakın bir rakam.

3. Bu referandum sürecinde AKP ve CHP (muhalefet) seçmenleri yoğun bir şekilde politize olmuştur. Bu durum, neredeyse %100 katılım gösteren AKP’li seçmenler ve %90’ın üzerinde katılım gösteren CHP’li seçmenlerden anlaşılmaktadır.

4. Çok yoğun HAYIR kampanyaları yapan taraflı Batı medyası ve yerel medyanın bir bölümünün etkisiyle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde EVET oyları düşmüştür. (Bu iki şehirde HAYIR çıktı). Demek ki bu şehirlerdekiler daha önce (genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde) AKP ve Erdoğan’a oy vermiş, ama politik sistemin değişmesini arzu etmemişler. AKP’yi destekleyen kararsız seçmenlerden gelen oylara baktığımızda ise bu seçmen grubunun Erdoğan’ın sunduğu değişiklik fikrine pek olumlu bakmadığı anlaşılıyor.

5. Bununla birlikte Kürtlerin yaşadığı bölgelerdeki desteklerin artışı şaşırtan bir durum olmuştur.

6. Değişikliklere karşı çıkan AB ülkelerinin yoğun propagandalarına rağmen AKP yine de %51,41 EVET oyu almıştır.

tweet7. İstanbul ve Ankara’da AKP’nin oyundaki düşüşle birlikte, aradaki çok az farkla kazanılmış olması, anayasa değişikliği düşüncesinin çok da kabul edilmediğini göstermektedir.

8. Fakat bu başa baş sonuç aynı zamanda hakkaniyetin uygulandığını ve adil bir seçim süreci olduğunu da gösteriyor. Yani referandum açık/şeffaf bir şekilde düzenlenmiş ve hükümet gücünü kötüye kullanarak müdahalede bulunmamıştır.

9. Bu konuda daha önce yazmıştım; muhalefet ve Türkiye’deki siyasi gözlemciler dâhil bütün taraflar seçimin hakkaniyetli, adil ve açık/şeffaf bir şekilde düzenlendiğine inanıyorlar.

10. Ayrıca dürüstlük, Erdoğan’ın en büyük zaferi olmuştur. Seçim sürecinin bu şekilde yürütülmesi, Erdoğan’ı otoriterlikle suçlayanlara bir ders ve yanıt niteliği de taşıyor.

11. Referandum aracılığıyla Erdoğan sunduğu değişiklik fikrini halka götürdü ve nihai kararı yine halk verdi. Devlet zorla kabul ettirmedi.

12. Gelecekteki Türkiye için istikrarın sağlanması konusunda daha önemli bir diğer gerçek zafer, Kasım 2015 genel seçimlerine göre %40lık artış gösteren Kürtlerin desteğidir.

13. Şu halde sayın Erdoğan’a tebrikler… Referandumla kararı milletin iradesine bırakarak siz kazandınız.

14. Erdoğan’ın bu referandum sonucunu nasıl değerlendireceğini ve hangi adımları atacağını bekleyelim ve görelim.

Umarım ki Jokowi hükümeti, gelecek 19 Nisan Çarşamba gününde Cakarta Valilik seçimlerinde hakkaniyet ve tarafsızlık konusunda Türkiye’den ders alır; gücünü kötüye kullanarak müdahale etmeye kalkışmaz. Cakarta halkı, baskı altında kalmadan veya açık bir ihlal olan ‘money politics’e (topluma temel gıda maddeleri dağıtarak oy toplamaya çalışan adaylar var) maruz kalmadan adayları seçmekte özgür olsunlar.

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...