17 Ağustos 2018 Cuma

Türkçem Dergisi 2013 Yılın Ödülü’nün Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yaşayan Tursunbay Adaşbayev’e verilmesi kararlaştırıldı.

——————————————————————————————————————————————–

Doç. Dr. Yakup Deliömeroğlu(Türkiye), Doç.Dr. Tahir Kahhar(Özbekistan), Bahattin Aslan(Türkiye), Todur Zanet(Gagauz Yeri-Moldova) ve Zeynel Beksaç’tan oluşan Seçici Kurul tarafından Uluslararası Türkçem Dergisi 2013 Yılın Ödülü’nün sahibi Tursunbay Adaşbayev’e verilmesi uygun görüldü.
Türkçem Dergisi 1999 yılından bu yana Çocuk edebiyatıyla yakından ilgili olanlara, onun gelişmesine katkı sunanlara YILIN ÖDÜLÜ’nü vermektedir. Bugüne kadar: Mustafa Ruhi Şirin, Mustafa İsen, Yalvaç Ural, Gülten Dayıoğlu, Mevlana İdris Zengin, Fatih Erdoğan, Mevlüt Kaplan, Elçin İsgenderzade, Mavisel Yener, Fahri Kaya, İlhami Emin gibileri bu ödülün sahibi oldular. 15 yıllık bir geçmişe sahip olan Türkçem Dergisi Yılın Ödülü, giderek Türk dünyası edebiyatçılarını onurlandırırken, Türk dünyası edebiyat bütünlüğünün sağlanılmasında kendine özgü katkısını sunmaktan büyük bir onur ve kıvanç duymakta.

ÖZBEK ŞAİRİ TURSUNBAY ADAŞBAYEV

Tursunbay Adaşbayev, günümüz Özbek Çocuk Edebiyatının en tanınmış şairlerinden biridir. 1939 yılında Kırgızistan Cumhuriyeti`ne bağlı Oş İlinin Alabuka ilçesinde doğmuştur.

Tursunbay Adaşbayev,  Taşkent Devlet üniversitesinde okudu. Köy okulunda, gazetede çalıştı. Moskova`daki Cihan Edebiyat Enstitüsünde da görev aldı. Sonra Taşkent`e yerleşti, devlet yayınevlerinde çalıştı. Şimdi de Özbekistan Yazarlar Birliği’nde Çocuk Edebiyatı Bölümünde çalışmasını sürdürmektedir.

Şiirleri Rus, Kazak, Kırgız, Letonya, Tacik dillerine çevrildi.

Çok sayıda ödülü de bulunan Tursunbay Adaşbayev, Dünya çocuk edebiyatı temsilcilerinin eserlerini Özbekçeye kazandırma yönünde de yoğun çalışmalar yaptı.

 

Kaçak Yolcu Haber Masası

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...