17 Ağustos 2018 Cuma

Mahalle Mektebi dergisinin 24. sayısı, Fatih Özkafa’nın “La Mevcude İlla Hu” hattıyla açılıyor.
Genel Yayın Yönetmenliğini Ulvi Kubilay Dündar’ın üstlendiği Mahalle Mektebi’nin öykü bölümü Köksal Alver’in “Ah Öyle Bir Susamışlığı” başlıklı çalışması ile açılıyor. Dergide dikkat çeken öykülerden bir diğeri Emine Acar’ın “Hangi Pencere” adlı eseri. Dergide öyküleriyle yer alan diğer isimler şöyle: Ahmet Melih Karauğuz, Betül Ok, Numan Altuğ Öksüz, Senem Gezeroğlu, Meral Afacan Bayrak, Berra Orhan, Soner Oğuz, Fahri Ayhan, M. Fatih Yıldız, Özlem Göktaş, Ömer Çelik ve İsmail Özen.

Bu sayıda Fatma Çağdaş Börekçi’nin ülkemizde gittikçe önem kazanan çocuk edebiyatı üzerine Fatih Turanalp ile bir söyleşisi bulunuyor.
Mahalle Mektebi’nde 24. sayının şairleri ise Hicabi Kırlangıç, Süleyman Unutmaz, Ahmet Sarı, Yağız Gönüler, Adem Yazıcı, Ahmet Sami Yalçınkaya, Hamza Günerigök, Ömer Karpuzoğlu, Zeki Altın ve Anıl İbrahim Bakırcı. Ayrıca İbrahim Demirci’nin çevirdiği Seyyid Kutub ve İbrahim Kunt’un çevirdiği Sohrab Sepehri şiirleri de dergide yer alıyor.

Mahalle Mektebi’nin bu sayısında dosya konusu ezan. 40 sayfaya yakın bir hacmi bulan dosyada Köksal Alver (Ezan), Muhammed Faruk Özcan (Üç Rüya), Muhammed Mücahid Dündar (İki Ezân, Bir Saltanat), Ali Bektaş (Bilal-i Mustafa), Necdet Subaşı (Müezzin), Yağız Gönüler (Mûsikîmizin ve Ezanımızın Hâl-i Pürmelâli), İbrahim Demirci (Ezanlar), Abdullah Harmancı (Ses Bayrağımız: “Lisan-ı Muhammedi”), Erdal Zeki Tomar (Anadolu Muvakkithaneleri), M. Feyza Yarar (Bülbülün Gül ile Har Davası Var), Betül Ok (Türkçe Ezan Meselesi) ve Serdar Ceylan (Yıkılıyorum) emek verenler arasında. Ayrıca İbrahim Kunt’un hazırladığı Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî’nin anlattığı Bet Sesli Müezzin hikâyesi de dosyada.
Bu sayıda deneme bölümünün ilk ismi Mahmut Atay. Dergide bu sayıda deneme yazıları ile bu bölümü sırtlayan diğer isimler şu şekilde: Ahmet Sarı, Abdullah Kasay, Hasan Arslan, Ebuzer Şamil, Esra Kodal, İmdat Akkoyun, Handegül T. Kabakçıoğlu,  Muammer Ulutürk, İsmail Özen, Mehmet Kahraman, Mustafa Dağ, Hasan Karataş, Zeynep Tenekeci ve Serap Albayrak.

mahalle mektebi 24

 

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...