17 Ağustos 2018 Cuma
DERGİLER >> Mahalle Mektebi yenilendi
1.Eylül.2014 17:02

Yeni yayın dönemine yenilenen tasarımıyla giren Mahalle Mektebi’nin 19. sayısı çıktı. Yeni yayın döneminin ilk dosya konusu bu kez “ev”ler.

Editörlüğünü Abdullah Kasay’ın yaptığı “ev” dosyasının ilk yazısı “Eşikte Ev Sohbeti” yazısıyla İbrahim Demirci. Dosyadaki diğer yazarlar ise Köksal Alver, Muhammed Mücahid Dündar, Fatih Uslu, Seyfettin Kurt, Hanife Özyer, Hasan Harmancı, Cihan Aktaş, Mehmet Kahraman, Alâattin Karaca, Abdullah Kasay, Berat Demirci, Çağrı Özbeyaz, Betül Ok, Ulvi Kubilay Dündar ve Zeynep Tenekeci.

Öykülerde ilk olarak, Safiye Gölbaşı’nın “İsimlerimiz” adlı öyküsü yer alıyor.  Toplamda 10 öyküye yer verilen derginin ikinci öyküsü, Meral Afacan Bayrak imzasını taşıyan “Uyurum Ben Seninle”. Hacer Özdemir, Öner Şit, Veli Dönmez, Elif Yonat Togay, Recep Ayık, Hüsniye Uludağ, Akif Karataş ve Sadık Yurtsever öykü sayfalarındaki diğer isimler.

Şiir bölümü Vural Kaya’nın “Bu Mevsim Hatırlamadıklarım” başlıklı şiiri ile açılyor. Ertuğrul Rast, Muammer Ulutürk, Ali Berkay, Yağız Gönüler, Rıdvan Ünal, Abdulhalik Aker, Ahmet Sarı, Anıl İbrahim Bakırcı, Rasim Demirtaş ve Ali Oktay Özbayrak şiirdeki diğer imzalar.

İbrahim Demirci, geçtiğimiz günlerde vefat eden Filistinli şair Semih el-Kasım’ın “Dimdik” isimli şiirini çevirmiş. Diğer çeviriler ise Teodora Doni’nin Ana Blandiana’dan “Genç Madencinin Şarkısı” ve Gül Çiğdem’in Abdüllatif La’bî’den “Babaya Veda” isimli şiirleri.

Mahalle Mektebi’nin bu sayısındaki söyleşi Ahmet Aksoy ile yapılmış. Fatih Turanalp’in “Türk Sineması Üzerine” yaptığı konuşmada; sinema, din ve siyaset ilişkisi içinde günümüz yapımları sorgulanıyor.

“Mektep Konuşmaları” köşesinde Abdullah Kasay, Mustafa Alperen Mercan, Ebuzer Şamil ve Zeynep Tenekeci “sosyal medya”yı konuşuyor. Hepimizin içinde bulunduğu sosyal medya sorgulanırken bir taraftan da gelecekte bu mecrada neler yaşanabileceğine dair öngörülerde bulunuluyor.

Emre Tan, Halit Özdüzen, Yunus Emre Altuntaş, Gökçe Özder, Hale Sert, Ali Oktay Özbayrak ve Ahmet Aksoy yazılarıyla bu sayıya katkı veren diğer isimler.

 

mekteb19

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...