17 Ağustos 2018 Cuma

Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı Temmuz-Ağustos sayısında James Joyce’un Dublinliler eseri üzerine hazırladığı bir dosya ile karşımızda.

Deniz Bozer, Şaban Sağlık, Mustafa Zeki Çıraklı ve Mustafa Bal bu dosyanın yazarları.

Şaban Sağlık’ın “Joyce’u Bedbaht Eden Melâl Yahut “Devlet”ten Kovulanların Kendi Şehirlerini (Devletlerini) İnşa Edişi” başlıklı dikkat çeken yazısında, Dublinliler’in yüz yıl önce birey –devlet ya da gelenek-yeni çatışmasını ortaya koymuş bir eser olduğunu belirterek Dublinliler’in edebiyatımızda paraleli sayılabilecek olan eserleri inceliyor.

Söyleşi sayfalarında önemli isimler yer alıyor Granada’nın: Enis Batur, Orhan Pamuk, Rasim Özdenören, Murat Gülsoy, Ayşe Şasa ve Servet Gündoğdu.

Remzi Karabulut, Mesut Barış Övün, Seyit Göktepe, Orçun Ünal, Engin Özkol, Eylül Dilara Deniz, Emrah Bilge Merdivan, Emrah Yolcu ve Şengül Can’ın öyküleriyle yer aldığı Granada’nın bu sayındaki şairler ise şöyle: Cahit Koytak, Enis Batur, Mehmet Mümtaz Tuzcu, Berrin Karakaş, Ali Asker Barut, Mustafa Bal, Erkan Karakiraz, Mustafa Uysal, Ömer Aksay, Doğacan Onaran, Serkan Ozan Özağaç, Nazê Nejla Yerlikaya, Zafer Zorlu, Fatma Yeşil ve Elif Zengin.  Dergide ayrıca çeviri öykü ve şiirler de yer alıyor.

Servet Gündoğdu’nun Alacakaranlık Düşleri isimli şiir kitabı üzerine Burhanettin Tatar ve Mustafa Bal’ın yazıları yanında, Feyza Hepçilingirler, Abdullah Şevki, Ömer Erdem ve Zeynep Z. Atayurt da yazı ve görüşleriyle dergide yer alan isimler.

 

granada89

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...