17 Ağustos 2018 Cuma
ORTAM >> Haliç’te Genç Edebiyat
20.Mayıs.2015 19:36

Eyüp Belediyesi, kültür sanat alanındaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. “Haliç Genç Edebiyat Günleri” adıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen programda edebiyatın usta isimleri, genç yazarlarla buluşacak.

—————————————————————————————————————————–

Etkinliğini açılışına Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İl Milli eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin yanı sıra, Ahmet Kot, Turan Koç, Bünyamin Demirci ve Ali Ural gibi edebiyat dünyasından birçok şair ve yazar katıldı. Genç okuyucuların yoğun ilgi gösterdiği programda onur konuğu Atasoy Müftüoğlu, genç yazarlara tavsiyelerde bulundu.

Kendisinin de bir dönem edebiyat camiasında bulunduğunu söyleyen Başkan Remzi Aydın, gençlere edebiyat ve kültürel faaliyetlerle yetişmenin güzel ve avantajlı yönlerini anlattı. Remzi Aydın, “Edebiyatla iştigal etmek insanı hem olgunlaştırıyor hem de hayata bakış açısını daha iyi bir tarafa çekiyor. Ben mecburi olarak edebiyat dünyasına ara verip farklı kulvarlara geçtim ama hala hem ustaları hem de genç kalemleri elimden geldiği kadar takip ediyorum. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de Eyüp’ün medeniyetimizin merkez konumu olarak kalması ve kültür-sanat faaliyetlerinin önemli adreslerinden biri olması için çabalıyoruz.” dedi.

“Bize değil kendinize gelin”

atasoyKonuşmasına “Bize değil kendinize gelin” seslenişiyle başlayan onur konuğu Atasoy Müftüoğlu ise, gençlerin taşraya sıkışmamasını öğütleyerek, kendi kuşağının tarihe gerektiği gibi tanıklık edemediğini, genç şair ve yazarlarınsa bunu yapabileceğini belirtti. Küresel çaptaki seküler ve liberal kültürel iktidarların izlediği şuursuzlaştırma faaliyetlerinin Türkiye ve İslam dünyasına uyguladığı zihinsel sömürüye karşı genç kuşağın taklitten uzak, bağımsız, eleştirel ve seçici bir dille metinler üreterek zihinsel hesaplaşmalara adım atması gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, sayılarla değil nitelikle uğraşılmasının önemini anlattı.

19-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Birinci Haliç Genç Edebiyat Günleri” Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan etkinliklerle edebiyatın usta isimlerini gençlerle buluşturacak. Şiir, öykü, deneme ve roman dalında dört usta ismi genç yazarlarla buluşturan edebiyat günlerinde ilk kitabını yayınlayan genç kalemler, edebiyata nasıl başladıklarını, ondan ne beklediklerini, hayalleri ve hedeflerini okuyucularla paylaşacaklar.

23 Mayıs’a kadar devam edecek etkinlikte 20 Mayıs Çarşamba günü öyküye, 21 Mayıs Perşembe şiire, 22 Mayıs Cuma denemeye, 23 Cumartesi günü ise romana ayrılmış. Sabah saat 10:30’da başlayacak programlar son derece renkli etkinliklere sahne olacak.

20 Mayıs Çarşamba saat 10.30’daki Öykü Günü’nde düzenlenen atölyede Necati Mert gençlerle buluşmuştu. Diğer programlar ise şöyle;

Şiir Günü, 21 Mayıs Perşembe

Saat: 10.30’da Turan Koç, Genç Şiir Atölyesi’nde konuşacak. Dursun Güzel, Muzaffer Serkan Aydın ve Meryem Kılıç da Şairler Okullarda programı için saat 14.30’da Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde olacak.

Deneme Günü, 22 Mayıs Cuma

Genç Deneme Atölyesi’nde Sadık Yalsızuçanlar tecrübelerini aktarırken yine saat: 14.30’da Ömer Yalçınova, Rahşan Tekşen, Ahmet Bozkurt Ali Rıza Özderici Lisesi’nde gençlerle buluşacak.

Genç Edebiyat Günleri’nin finalinde ise Sevinç Çokum, Caferpaşa Kültür Merkezi’nde Genç Roman Atölyesi’ne konuk olacak. Alper Çeker, Deniz Gezgin ve Emre Ergin de Rami Anadolu Lisesi’nde genç okurlarıyla buluşacak.

 

 

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...