17 Ağustos 2018 Cuma
ORTAM >> Mevsimlerden edebiyat
19.Aralık.2014 19:18

TYB İstanbul Şubesi ve İBB Kültür Müdürlüğü’nün bu sene altıncısını düzenlediği “Edebiyat Mevsimi” programı 80 kadar şair ve yazarın katılımıyla başlıyor. “Edebiyat Mevsimi”nin bu yılki teması “Savaş ve Edebiyat” olacak.

—————————————————————————————————————————————-

Savaşların şiir, roman ve hikâye türleri arasındaki bağlarının masaya yatırılacağı programların açılışı 20 Aralık Cumartesi günü 13.30’da TYB İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecek. Aynı gün saat 14:30’daki “Savaş ve Şiir” konulu oturum, Hüseyin Akın moderatörlüğünde; Prof. Dr. Mehmet Narlı, Doç. Dr. Özlem Fedai ve Mehmet Aycı’nın katılımıyla yapılacak. 17:00’daki “Savaş ve Roman” başlıklı ikinci oturumda ise Prof. Dr. M. Fatih Andı, Bahtiyar Aslan ve Hakkı Özdemir; Şeref Akbaba moderatörlüğünde edebi türlerin savaşla ilişkisini ele alacaklar. 18:30’da ise şiir akşamında Türk Edebiyatının değerli şairleri şiirlerini seslendirecek.

Geceye katılacak şairler şöyle:

Adem Turan, Ahmet Edip Başaran, Aykut Nasip Kelebek, Abdullah İlhan, Adem Özbay, Bülent Parlak, Ercan Yılmaz, Hüseyin Emin Öztürk, Hüseyin Karaca, İsmail Göktürk, Nurettin Durman, Özcan Ünlü, Sadettin Kaplan, Sıddık Ertaş, Şakir Kurtulmuş, Yağız Gönüler, Yunus Emre Altuntaş ve Yusuf Dursun.

Diğer programlar ve katılımcılar:

21 Aralık Pazar, saat; 14:00

 Soğuk Savaşın Etkileri ve Popüler Kültür

Moderatör: İrfan Çalışan

Konuşmacılar: Cihan Aktaş, Seyfeddin Ünlü, Prof. Dr. Ali Satan, Prof Dr. Ergün Yıldırım.

21 Aralık Pazar, saat; 17:00

Sahneden Perdeye: Algı ve Gerçek

Moderatör: Bünyamin Yılmaz

Konuşmacılar: Abdülhamit Güler, Hasan Ali Yıldırım, Bedir Acar

 

22 Aralık Pazartesi, saat; 14:00

Savaş ve Propaganda

Moderatör: M. Davut Göksu

Konuşmacılar: A. Ali Ural, Ali Ayçil, Halil Ersin Avcı

22 Aralık Pazartesi, saat; 17:00

100. Yılında Çanakkale Yürüyüşü

Moderatör: Prof Dr. Ergün Yıldırım

Konuşmacılar: D. Mehmed Doğan, Halil Ersin Avcı, M. Davut Göksu

 

23 Aralık Salı, saat; 14.00

Savaş Hatıratları

Moderatör: Mahmut Bıyıklı

Konuşmacılar: Prof. Dr. Ali Aslan, Ercan Yıldırım, Doç. Dr. Recep Çelik

23 Aralık Salı, saat; 17.00

Savaş ve Hikâye

Moderatör: Hüseyin Akın

Konuşmacılar: Cemal Şakar, Ali Haydar Aksal, Sadık Yalsızuçanlar

 

24 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek “Savaş ve Folklor” başlıklı oturumunda halk edebiyatının ve halk oyunlarının tüm dokuları incelenecek. Aynı gün 17.00’de ise “Günümüz Savaşları, Devrimler ve Edebiyat” başlıklı oturumda ise darbelerin edebiyata olan etkileri konuşulacak.

“Edebiyat Mevsimi” 25 Aralık Çarşamba günü Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’nin tarihi atmosferinde bu yılın en iyi edebiyatçılarına verilecek özel ödüllerle son bulacak. Ödüller; şiir, öykü, roman, biyografi ve folklor alanlarında verilirken bir de onur ödülü takdim edilecek.

 

 

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...