17 Ağustos 2018 Cuma
Blok 1 - ORTAM >> İmzalı kitap bulunur
27.Şubat.2015 19:10

KİTABI, ARKADAŞINIZI SEÇER GİBİ ALIN!

CNR Kitap Fuarı Yeşilköy’de kapılarını kitapseverlere açtı. Kitap şöleni 8 Mart’ta nihayete erecek.

Onlarca yazar, imza ve söyleşilerle okuyucusuyla bütünleşecek. Yine okullardan grup grup öğrenciler fuarı şenlendirecek ve fuar bittiğinde yayıncılar kitap satışlarının yetersiz olduğundan yakınacak.

Bu arada yığınlarca insan da kitaptan bihaber kan-ter içinde hayat mücadelesi vermeye devam edecek.

Hazır kitap fuarı haftasındayken ve birçoğumuzun kafasında da “Hangi kitabı alayım, nasıl okuyayım?”soruları dolaşırken yeniden kitaba yoğunlaşmakta fayda var.

KİTAP’ın müellifi Necip ASIM’a kulak verelim; “…Okumaya önce hangi kitaptan başlanılmalıdır? Çünkü kitaplar put kırıcı birer İbrahim olduğu kadar put yapıcı Azer’dir de….”

Önce altını çizelim: Kitap okuma da belli bir özen dâhilinde olmalı. Öyle önüne gelen her şeyi de okumamalı. Her okuyucunun damak tadı gibi “okuma tadı”  da vardır. O tat da zamanla oluşur.

Peki, o damak tadını oluşturmak için neyi okumalı?

Edebiyat kitaplarından başlamak iyi bir tercihtir. Deneme şiir, hikâye, roman… Ama siyaset asla! Tavsiye etmem! Düşünce, kitaplarına hiç bulaşmayın, derim. Felsefe, sosyoloji ve dahi tarih çok sıkıcı! Siz iyisi mi edebiyatın sıcak ikliminde soluklanın. Çünkü edebiyatta hem düşünce, hem felsefe, sosyoloji, hem de siyaset var.

“Okuyacağınız yazarı arkadaşınızı seçer gibi seçin.”  diyor Dilan. Tamamen haklı.

Churchill boşuna dememiş; “Yaşlıların yiyeceklerinde dikkatli olmaları gerektiği gibi gençler de okumak için seçecekleri kitaplarda titiz davranmalıdır.” Gerçekten öyle değil mi?

Descartes’ın da hakkını yemeyelim;  “İyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekâlarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir.”

İşin doğrusu; okuma faaliyeti içerisinde olanlar, bir süre sonra ne okuyacaklarına; ilgi alanları ve yeteneklerine göre karar verebilirler. Çünkü sürekli kitap okumak, bir nehrin akışı gibidir.  Nehir,  nasıl zamanla akış yönünü belirliyorsa, kitap okuyucusu da zamanla yönünü bulur. Yaptığı okumalar neticesinde bünye okuma ihtiyacını ortaya koyar ve bir süre sonra okuma; hem içerik, hem de yöntem olarak yönünü bulur. Ama unutulmamalıdır ki; okuyucunun ne okuyacağına en cesaretli adım, okumaya başlamaktır.

Okumanın bu kısmında sözü Bilge Karasu’ya verelim:  “Okur kitap arar ama kitabın da okuru bulduğunu ben çok gördüm.”

Unutmamak gerekir ki; “Bazı kitaplar atmak için,  bazısı yutmak için geriye kalan birkaçı ise çiğnemek ve sindirilmek içindir.”

İyi hazmedilmeyen kitaplar ya kabızlık oluşturur ya da ishal… Her iki hal de bünyeye zarar. O nedenle bünyeye uygun kitaplar tercih edilmeli. Çünkü kitap okumak da bir nevi beslenmedir.

Peki, okumaya karar verdiğimiz kitabı nasıl okumalı?

Unutmamalı ki; verimli okuma; bilgiyi ezberlemek değil yorumlayabilmektir. Bu prensip önemli.

Öyle diyor Wiliam Lyon Phelps; “Okuyucuları ikiye ayırırım: hatırlamak için okuyanlar, unutmak için okuyanlar.”

Okumanın nasıl yapıldığına dair en güzel örnek ise Mehmet Akif Ersoy…

Damadı Ömer Rıza Doğrul, Mehmet Akif’in kendisini okumaya nasıl verdiğini şöyle anlatır:

“Akif gibi okuyana nadir tesadüf olunur. Bir eserden ne öğrenmek mümkünse hepsini layıkıyla, unutmayacak bir halde öğrenmeden eseri elinden bırakmazdı. Okuduğu her eseri birkaç kere okumaktan çekinmez, iyice anlamadığı her noktayı erbabına müracaat ederek layıkıyla anlamadan eseri bırakmazdı.”

Sonuç olarak;  “nasıl okumalı?” sorusuna verilecek cevap, sürekli ve belli bir sistematik dahilinde yapılan okumada yatıyor aslında. Önemli olan, kesintiye uğramadan okumayı devam ettirmektir. Okumada yöntem; söz konusu okuma serüveninde gizli olup, zamanı gelince kendiliğinden ortaya çıkar ve okuyucu onu hemen hisseder.

—————————————————————————————————————————————————

HABER İÇİNDE HABER

 

İki yazarımız; Özcan Ünlü ve Yusuf Tosun CNR Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalayacaklar.

 

ou

 

 

Özcan Ünlü

28 Şubat Cumartesi Saat: 17:00

OKUR Kitaplığı Standı

 

 

dd

 

 

Yusuf Tosun

1 Mart Pazar  Saat: 14:00 -16:00

ÇIRA Yayınları Standı

———————————————————————————————————————————————————-

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...