18 Temmuz 2018 Çarsamba
ANA MANŞET - Blok 3 - KİTAPLAR >> ve hayat, ansızın…
14.Temmuz.2014 02:31

Yazarın anlatımı duyulmaz oluyor bir süre sonra, uzaklaşıyor yazarın sesi kulaklarımızdan, kelimeler uçuyor. Okuyucu bizzat bahsi geçen kasabaya iniyor, sokaklarda dolaşıyor.

———————————————————————————————————————————

Necip Tosun’un son öykü kitabı Ansızın Hayat, birbirinden farklı insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir fotoğraf albümü gibi. Her öykü bir fotoğraf, insanların yaşamlarının en dumanlı yerlerinden… Bu kitapta, kendinizden bir şeyler bulacaksınız, gibi iddialı bir laf edemem fakat başkalarının hikâyelerinden kendinize bir şeyler bulacaksınız. Zira yazar, her bir fotoğrafta, yalnızca ortamın ve mekânın değil; kişilerin de hem fiziksel hem ruhsal portrelerini çok güçlü bir şekilde ortaya koymuş. Tasvirlerdeki bu kuvvet, yazarın içten anlatımı ile birleşince ortaya farklı dertlere sahip insan portrelerinden oluşan, edebi lezzeti yüksek bu albüm çıkmış.

Kimi zaman, hayatı kendine biçildiği gibi yaşamış bir adamın geçmişine ışık tutup; ömrünün duraklarına bir tabela çakıyor yazar. Sözcükler buluyor dönüm noktalarına. Boşluk, beklemek, hapishane, özgürlük… Bu öyküde okuyucu da kendi yaşamındaki durakları sorgulamadan edemiyor. Nedir benim hayatımdaki anahtar Sözcükler?                                                                      

“Çünkü her sözcük her insanda ayrı bir anlam olarak yankılanıyor. Ve her insan sadece kendi sözlüğünü tamamlamak için yaşar. Bu yüzden hayat, kendine ait sözlüğü oluşturma serüvenidir.”

Kimi zaman da taşralı bir delikanlının fotoğrafında, günlük hayat içine tıkıştırılmış ruhları, amaçsız gençleri, ipi kaçmış bir uçurtma gibi hayalleri izliyoruz Taşra Fragmanları’nda. Küçük bir kasabada, ilçede ya da şehirde büyümüş ol veya olma yazarın anlatımındaki güç, taşralı gencin içsel devinimini bize, okuyuculara da aksettiriyor. Ayrıca Taşra Fragmanları, ruhsal portre tasvirleri yanında fiziki tasvirlerin de ön plana çıktığı öykülerden biri. Öyle ki yazarın anlatımı duyulmaz oluyor bir süre sonra, uzaklaşıyor yazarın sesi kulaklarımızdan, kelimeler uçuyor. Okuyucu bizzat bahsi geçen kasabaya iniyor, sokaklarda dolaşıyor. Gün başlıyor kasabada… Kocasını işe gönderen taze gelini görüyor, ev ile kahve arasına sıkışmış delikanlıların öfkeli nefeslerini duyuyor, sabah namazından sonra balkona çıkan ihtiyar kadının yanında adeta, seyrediyor kasabayı.

hayatt

———————————————————————–

Henüz Ansızın Hayat’ı okumadıysan, bu albümün kapağını aralamalı, fotoğrafların üzerinde elini gezdirmeli ve insanların kapanmamış yaralarına dokunmalısın.

———————————————————————–

Bazen başka bir öyküde, iki eski sevgilinin bir Telefon sonrası geçmişlerine dönüşlerine, sümenaltı ettikleri hayatlarını gözden geçirmelerine şahit oluyoruz. Her hikâyenin buğulu bir tarafı var kitapta. Bazen başlı başına bir hayat dersi, bir mesaj gönül kanalı açık olana.

“Gerçek olan şuydu; ben hayata yürümüştüm, sen düşlerine. Sonuçta ikimiz de kaybettik. Ben hayatımı, sen düşlerini.”

Ansızın Hayat; Genç Ölmek, Mürekkep Lekesi, Hikâyenin Çağrısı… ve daha bir çok öykü, bir çok kareden oluşan bir albüm, olayı az olmasına rağmen, ‘Ne Olmuş’un değil, ‘Kim’in derinliklerine inerek sürükleyiciliği yakalayan bir kitap. Yazar adeta kimlerin, kimselerin eksik kalmış yanlarına, pişmanlıklarına, sorgulamalarına, olmamışlıklarına odaklıyor objektifini ve güçlü anlatımıyla bizi de öykülerin içine çekiyor.

Henüz Ansızın Hayat’ı okumadıysan, bu albümün kapağını aralamalı, fotoğrafların üzerinde elini gezdirmeli ve insanların kapanmamış yaralarına dokunmalısın. Kişisel dertlerimize benzesin ya da benzemesin hikâyelerin seni kavradığını ve sürüklediğini göreceksin.

 

 

Özlem Karapınar, Kaçak Yolcu için yazdı…

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...