17 Ağustos 2018 Cuma

2008 yılında Necdet Karasevda’nın başkanlığında Şanlıurfa’da kurulan Anadolu Yazarlar Birliği, Ekim 2014 tarihi itibariyle merkezini Üsküdar olarak belirlemiş ve 2 Kasım 2014 tarihindeki Olağanüstü Genel Kurul ile yeni yönetim kurulunu oluşturmuştu. Birliğin yeni yönetimi dün (5 Ocak) ilk basın toplantısını düzenleyerek kamuoyunun huzuruna çıktı ve basın mensuplarına hem derneği hem de hedeflerini anlattı.

Üsküdar’da düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Tosun derneğin “Anadolu’nun kültür sanat alanındaki gür sesinin kurumsal anlamdaki temsilcisi olma yolunda gayret göstereceğini” söyleyerek “kuruluşunun yedinci yılına girerken Anadolu’yu ve yerliliği bu kez daha güçlü bir biçimde yeniden gündemimize alma yönünde vizyon ortaya koyduklarını” belirtti.

Ardından derneğin genel sekreteri Hüseyin Karaca, Basın Bildirisini okudu. Bildiride “Bu coğrafyadaki tüm halkları asli unsur sayan Anadolu Yazarlar Birliği; etnik, dini, milli ve mezhebi hiçbir ayrım gözetmez. Herhangi bir etnik gruba ev sahipliği atfetmez; sadece bu coğrafyada değil, dünya üzerinde tüm insanları misafir sayar.” diyen Karaca, “Anadolu Yazarlar Birliği; herkese, her kesime önkoşulsuz bir yakınlıkta ve önyargısız bir mesafededir. ” şeklinde konuştu.

basin3

 

Çok sayıda basın mensubu ile şair, yazar ve gazetecilerin bulunduğu toplantıda Başkan Yusuf Tosun davetlilere birliğin yeni yönetimini de tanıttı. Buna göre Anadolu Yazarlar Birliği’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor:

Yusuf TOSUN, Genel Başkan

Özcan Ünlü, Genel Başkan Yardımcısı

Hüseyin Karaca, Genel Sekreter

Yönetim Kurulu Üyeleri: Sıddık Ertaş, Celâl Fedai, Necdet Karasevda, Yahya Kurtkaya.

 

Anadolu Yazarlar Birliği’nin Basın Bildirisi

Anadolu Yazarlar Birliği, bu toprakları ve bu topraklar üzerindeki tüm değerleri, hiç birini diğerinden ayırmaksızın kendi öz kültür mirası kabul eder ve sahiplenir. Anadolu’yu milli sınırlar şeklinde coğrafi bir bölge olarak değil kadim tarihi doğrultusunda kültür ve medeniyet birikimi boyutuyla tanımlar ve kabul eder. Bu coğrafyadaki tüm halkları asli unsur sayan Anadolu Yazarlar Birliği; etnik, dini, milli ve mezhebi hiçbir ayrım gözetmez. Herhangi bir etnik gruba ev sahipliği atfetmez; sadece bu coğrafyada değil, dünya üzerinde tüm insanları misafir sayar. Devletlerin tanım ve çizgilerini değil, halkların ortak hafızasını kabul eder.

Anadolu Yazarlar Birliği, hem bünyesindeki insanlara hem de toplumu oluşturan bireylere dünya görüşleri, etnik kimlikleri, aidiyetleri üzerinden bakmaz ve kişileri bu özellikleri üzerinden değerlendirmez. İnsana bakışının temelini, bireyin diğeriyle kurduğu ilişkinin samimiyeti, eşitliği ve hakkaniyeti oluşturmaktadır.

Kültür, sanat ve düşünce dünyamıza, Anadolu coğrafyasını ve bu coğrafyadaki değerleri merkeze alan bir yaklaşım istikametinde katkı yapmak, değer üretmek azminde olan Anadolu Yazarlar Birliği, yerliliğe önem verir. Bu topraklarda “söz”e verilen değere karşın, söz söylemenin yüklediği sorumluluğa da önem veren Anadolu Yazarlar Birliği, “söz”ü kutsallaştırmaz ve fakat “söz”ün kıymetten düşmemesi için de hassasiyet gösterir. Bu çerçevede, kültür, sanat ve düşünce alanında söz söyleyen, yazan kalem sahiplerinden “söz”ü kötüye kullanmamak konusunda bir bilinç ve sorumluluk duygusu bekler.

Anadolu Yazarlar Birliği, merkez-taşra ayrımına itibar etmez. Mevcut durumda, kültür sanat gündeminin büyükşehirlerdeki kişi ve kurumlar eliyle oluşturulup yön verilmesinin, bu kişi ve kurumların hasbelkader büyükşehirlerde bulunmalarından kaynaklanan coğrafi ve sosyoekonomik bir avantaj sebebiyle olduğu, niteliksel bir durumdan kaynaklanmadığı inancındadır. Yapısal bir problem olan bu durumun mümkün olabildiğince esnetilmesi, kişi ve kurum merkezli kültür sanat gündeminin eser ve nitelik odaklı bir yapıya evrilmesi ve coğrafi avantajın demokratik dolaşımı baskılamaması yönünde çalışmalar yürütmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, merkezin gündemini takip etmekten ziyade, Anadolu’nun her köşesine hassasiyetle dikkat kesilip kulak vermeye, buradaki seslerin kamunun duyum eşiğine erişmesine gayret edecektir.

Herhangi bir cemiyet ve toplumsal grubu temsil misyonu taşımayan Anadolu Yazarlar Birliği; herkese, her kesime önkoşulsuz bir yakınlıkta ve önyargısız bir mesafededir. Birlik olarak, kişi ve kurumlarla tesis edeceği ilişki ve iletişimin temelini bu ilke oluşturacaktır. Anadolu Yazarlar Birliği olarak inancımız ve temennimiz odur ki, kişi ve kurumlarla samimiyet ve karşılıklı iyi niyet zemininde kuracağımız iletişim ve işbirlikleri; kültür, sanat ve düşünce alanında tüm Anadolu coğrafyası için hayırlı neticelere vesile olacaktır.

 

Yoruma kapalı.

Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...