17 Ağustos 2018 Cuma

Ben kitapları; zamanın kitapları ve tüm zamanların kitapları diye ikiye ayırırım. Zamanın kitaplarını okurken geçen vakte yanarım. Tüm zamanların kitaplarını ise döne döne okurum ve her okuyuşta farklı tatlar alırım. Çünkü onlar okundukça yenilenen ve geleceğe ufuk açan kitaplardır.  İnanıyorum ki her okuyucunun böyle kitapları vardır. Ve her fırsatta bu kitaplardan örneklemeler verir hayatında.

Bu çerçevede yıllar önce okumama rağmen yeniden okumaktan büyük bir haz aldığım ve zihnimde yer eden küçük bir kitapçık var elimde: Dr. Ali Şeriati’nin İnsanın Dört Zindanı.

seriatiKitap

Gerçi Ali Şeriati’nin Hac ve Dua kitapları başta olmak üzere neredeyse bütün kitaplarını bu kategoriye koymak mümkün.

Ali Şeraiti’nin üniversitede verdiği iki konferansından oluşan İnsanın Dört Zindanı kitabı aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hala diri ve ufuk açıcı konuşmalar. Daha doğrusu insanın ezberini bozan konuşmalar. Zaten o da; “Sizi rahatsız etmeye geldim.” diyor. Rahatsız da ediyor ama insanlığın rahat etmesi için.

O “beşer” türünden kurtulup” insan” olmayı salık veriyor konuşmalarında. Çünkü o beşeri; “..iki ayaklı hayvan/canlı türü..” olarak; insanı ise; “..hakkında şairin konuştuğu, filozofun söz söylediği, dinin ilgilendiği…” tür olarak ele alıyor.

“…beşerin hedefi insan olmaktır.” tespitiyle de bu dönüşümün yol haritasını ortaya koymuş oluyor. Ancak bu dönüşümde insanın handikaplarından, zindanlarından, belirleyiciliklerinden bahsediyor. Ve asıl hedefin insanın içinde bulunduğu bu zindanlardan kurtuluşuyla ancak tam manasıyla insan olabileceğinin altını çiziyor Dr. Şeriati.

Aynı zamanda bir sosyal bilimci olan Şeriati, derin bir felsefe önümüze koyuyor böylece. Önce insanın zindanlarını sayıyor, yani insanın dört zindanını:

1-      Tabiat Zindanı

2-      Tarih Zindanı

3-      Sosyal Toplum Zindanı

4-      İnsanın Kendi Zindanı

Bu zindanları uzun uzun örneklemelerle izah ettikten sonra bunlardan çıkışın yollarını sıralıyor:

“Bilinçli insan Tabiat zindanından bilimle, Tarih zindanından bilimle, Toplumsal Düzen zindanından sosyoloji bilimiyle kurtulur; fakat dördüncü zindandan (Kendimdir) din ile aşk ile kurtulur.” 

seriatiİlk üç zindandan çıkış yolları mümkünken, dördüncü zindan yani insanın kendi zindanından kurtuluşun zorluğuna işaret eder Şeriati. İnsanın sorumluluğu da burada başlıyor aslında. Çünkü dördüncü zindan bir başkaldırı zindanıdır. Yani insanın kendine isyanı.  Ancak bu isyanla kendi duvarlarını yıkabilir ve O’na doğru yürüyüşünü hızlandırabilir. Nihai hedef O’na varmak değil midir?

Burada Nurettin Topçu’nun İsyan Ahlakı’yla örtüşen bir mantık örgüsüne rastlıyoruz. “Bizim Allah’ımız, isyanın Allah’ıdır.” diyor rahmetli Topçu.

Fecr Yayınlarının derleyerek okuyucuya sunduğu Dr. Ali Şeriati’nin bu küçük kitapçığının zihnimde açan menfezlerini sizlerle paylaşmak istedim.

İnsanın zindanlarından kurtuluşu temennisiyle…

 

 

Kaçak Yolcu; Yusuf Tosun

 

NOT: Yazarımız Yusuf Tosun, 6 Mart 2014 tarihinde CNR Kitap Fuarı ÇIRA Yayınları Standı’nda 14:00 -16:00 arasında kitaplarını imzalayacaktır. İmzanın ardından ise CNR Kitap Fuarı – Salon 1′de ”Okuma Yazmanın Neyi Olur?” konulu bir söyleşisi olacak. Tüm okurlarını bekleriz.

 

Yoruma kapalı.

Etiketler:
Benzer Haberler
Granada’dan Dublinliler dosyası Granada’dan Dublinliler dosyası Granada, Soma’da hayatını kaybeden madencilere adadığı ...
Yusuf Tosun yazdı… Yusuf Tosun yazdı… "Bir şiirdi, şarkıydı benim için Boğaz. ...
Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde… Bülent Ata, Zarifoğlu’nun izinde&# “Eve Gitmek İstemediğim Günler”in şairi, nihayet ...
Konuşmanın zamanı geldi… Konuşmanın zamanı geldi… Bizim için aslolan içi boş, anlamsız, ...
Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Mevsim Sonbaharsa Kitap Aşktır Fikir-düşünce dergilerinin esamisi bile okunmuyor. Edebiyat ...